Czym jest strajk?

Zastanawiacie się czym jest strajk?

Każdy kto obserwuje na bieżąco strony internetowe traktujące o wydarzeniach z kraju i świata, ogląda w telewizji programy informacyjne na pewno zdaje sobie sprawę z tego czym jest strajk oraz jak bardzo rozpowszechniło się – zwłaszcza w ostatnim czasie – jego stosowanie. Walka o pewne idee i prawa często zmusza ludność do przedsięwzięcia właśnie tej metody jako obrony przed niesprawiedliwością. W tym artykule przybliżymy sobie istotę strajku oraz poznamy rodzaje tejże formy protestu.

1690 rok to data warta zapamiętania, gdyż właśnie ona uznawana jest za początek wyrażania dezaprobaty na działania władz pod postacią strajków. W tamtym czasie zarząd kopalni soli w Wieliczce wydał postanowienie o obniżeniu taryfy, wedle której górnicy mogli wymieniać swój deputat solny na pieniądze. Bezskuteczne dialogi pracowników z osobami zarządzającymi zaowocowały protestem. W trakcie jego trwania śmierć poniosło dwoje łamistrajków.
Prawo do strajku w Polsce zostało oficjalnie wprowadzone na podstawie ustawy o związkach zawodowych dnia 8 października 1982 roku.

Strajk dzielimy ze względu na sposób ich prowadzenia. Najpopularniejszą metodą przeciwstawienia się społecznego jest strajk głodowy. Tzw. „głodówka” polega na wymuszaniu ustępstw poprzez zaprzestanie spożywania pokarmów. Do wyjątków w tym przypadku należy przyjmowanie płynów oraz korzystanie z ewentualnej pomocy lekarskiej. Kolejnym często spotykaną formą protestu jest strajk okupacyjny. Polega on na zajęciu przez protestujących konkretnego terenu doprowadzając tym samym do uniemożliwienia jego normalnego funkcjonowania.

Ubieganie się o przestrzeganie swoich praw to priorytetowa kwestia w życiu społecznym. Gdy liczne pertraktacje oraz prośby pozostają bez odzewu z drugiej strony, strajk czasami bywa jedynym sposobem na uzyskanie odpowiedzi pozytywnej – w zależności od tego o co toczy się spór.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *