Jak zmusić się do nauki?

Kreatywne sposoby na naukę, jak zmusić się do nauki?

Wiosna to szczególnie intensywny okres jeśli chodzi o naukę. Wiosną mamy matury, studenci mają sesję egzaminacyjną, wiosna to również czas zmian- to właśnie w tym czasie często znajdujemy w sobie motywację do zmian i rewolucji we własnym życiu.
Chęć zmiany to jedno, jednak dużo trudniej znaleźć w sobie siły i energię do wdrożenia ich w życie.
Jak zmotywować się do pracy? Jak zmusić się do nauki?
Jest to niewątpliwie ciężkie zadanie, gdy za oknem piękne słońce, gdy pachnie grill, gdy kuszą ogródki i kawiarnie.
Dobrym pomysłem jest kreatywne podejście do nauki.
Zamiast wkuwać książki na pamięć, może lepiej zrobić mapę myśli?
Jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych technik kreatywnego uczenia, polega na rozrysowaniu na arkuszu papieru schematu w formie słoneczka. W centrum znajduje się słowo klucz, a od niego odchodzą promienie. Promienie można podzielić na grubsze i cieńsze wg ważności, to na nich zapisujemy informacje.
Innym sposobem jest wykorzystanie symboli i kolorów. Grupowanie informacji i oznaczanie ich jednym kolorem czy zastępowanie ich symbolem graficznym może pomóc nam w zapamiętaniu informacji.
Można też na notatkach rysować własne symbole, czasem śmieszne, czasem zrozumiałe tylko dla nas – ważne żeby były pomocne.
Innym pomysłem jest też rysowanie własnych tabel czy schematów- tworzenie skrótów.
Takie urozmaicenie notatek naprawdę może zdziałać cuda w naszym podejściu do nauki. Piękne, graficzne notatki uprzyjemnią nam godziny spędzone nad książkami, nasz mózg zapamiętując obrazy szybciej jest je w stanie później przywołać niż suchy tekst.
Już podczas pracy nad takimi notatkami dużo zapamiętamy, będzie to również dla nas miłe urozmaicenie. Takie podejście pozwoli nam też rozładować stres związany z egzaminem czy zaliczeniem.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *