Kłopoty z remontem – jak uniknąć problemów finansowych?

Remont mieszkania to często wydłużająca się i obciążająca nasz portfel przygoda. Często zdarza się tak, że źle zaplanowany budżet skutkuje brakiem funduszy, już na etapie prac początkowych. Co zrobić, by dobrze zaplanować wydatki, a jeśli już zabraknie nam pieniędzy, to jak sprostać kłopotom finansowym?

Dobry budżet

Zanim zaczniemy remont musimy zaplanować budżet, jednak pamiętajmy przy tym o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze – lepiej założyć, że dana usługa lub materiał będzie nas kosztował więcej niż mniej. Wówczas, jeśli zostaną pieniądze, można je przeznaczyć na inną część remontu, bądź odłożyć, a my od początku będziemy pewni, że nie zabraknie nam finansów. Po drugie – licz każdą śrubkę. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile takie drobne przedmioty kosztują. Zazwyczaj pod uwagę bierzemy tylko rzeczy oczywiste jak: panele, tapeta, farba itd., a zapominamy o foli ochronnej czy wałkach, które w rzeczywistości nie są takie tanie.
Po trzecie – wyznacz fundusz na poprawki. Niestety, nie zawsze jest tak, że wykonana praca nam się podoba. Często tapeta, którą kupiliśmy okazuje się zła, a jeśli już jej użyliśmy, to rozpoczętej rolki nie można zwrócić, dlatego, jeśli chcemy być zadowoleni z efektu, powinniśmy robić takie poprawki od razu.

Zbyt wiele materiałów

Często kupując materiały typu tynk, klej do tapet czy glazura, okazuje się, że po skończonym remoncie wiele rzeczy zostaje. Nie łudźmy się, że kiedyś je wykorzystamy. Takie produkty, również mają termin przydatności i za kilka lat nie będziemy mogli ich użyć. Najlepiej oddać takie materiały do sklepu. W niektórych marketach przyjmowane są nawet pojedyncze płytki. Warto o tym pamiętać, by nie wyjść z remontu z pustym kontem bankowym.

Pieniądze się skończyły

Jeśli jednak zdarzyło się tak, że w połowie remontu zabrakło nam pieniędzy, musimy wtedy podjąć konkretny plan działania. Wówczas najlepiej porozmawiać z ekipą remontową, jakie prace muszę zostać dokończone teraz, a które z nich będzie można zrobić w późniejszym terminie. Nie wstydźmy się powiedzieć fachowcom, że brakuje nam pieniędzy, bo to właśnie oni mogą doradzić nam jakie tańsze zamienniki możemy kupić i z czego możemy ewentualnie zrezygnować. Aby uniknąć problemów z remontem warto zasięgnąć informacji na wartościowych portalach.

Jak zaplanować remont?

Jeśli podjęliśmy decyzję o remoncie mieszkania, powinniśmy dobrze zaplanować czynności remontowe, krok po kroku, zwłaszcza, jeśli zdecydowaliśmy się na remont kapitalny. Jak poradzić sobie z planowaniem, tak, by nasz remont nie był „drogą przez mękę”?

Dobry harmonogram

Przemyślana kolejność prac remontowych to pierwszy krok do remontowego sukcesu, warto się zwrócić do np. projektantki https://www.wykonczenie-wnetrza.pl . Jeśli zaplanowałeś kompleksowy remont, to pamiętaj, by wszystkie prace, takie jak wyburzanie ścian, instalacje różnego rodzaju wykonać jako pierwsze. Gdy ściany będą pokryte tynkiem, trudniej będzie nam cokolwiek zmienić. Następnym krokiem będzie układanie glazury, terakoty, kamienia itp. Warto już wcześniej wybrać materiały wykończeniowe. Pozwoli nam to nie tylko zaoszczędzić, ale także zastanowić się i dobrać produkty bez pośpiechu. Kolejnym krokiem będzie układanie panelu lub parkietu, a dopiero wówczas możemy zając się drzwiami, ponieważ żeby odpowiednio dobrać drzwi, potrzebujemy znać wysokość podłogi.
Przedostatnim etapem będzie malowanie ścian, kładzenie tapety, a na końcu montowanie żyrandoli, kinkietów, karniszy, gniazd itp.

Planuj i licz!

Planowanie remontu, to nie tylko kwestia harmonogramu prac, ale także liczenia jego kosztów. Jeśli chcesz zakończyć prace w odpowiednim terminie, przeznacz na remont większy budżet niż wykazują rozpiski. Niestety, kosztów remontu czasami nie da się policzyć dokładnie, dlatego lepiej decydować się na rewolucję, kiedy mamy większy zapas gotówki. W końcu nie chcemy, żeby w połowie remontu wyczerpały nam się fundusze.

Znajdź odpowiednią ekipę

Jeśli zdecydowałeś, że nie podołasz wszystkim pracom remontowym sam i chcesz zatrudnić ekipę fachowców, to poświęć czas na jej szukanie. Nie wybieraj pierwszej lepszej ekipy, tylko dlatego, że pracuje w niej twój daleki krewny, albo znajomy. Jeśli nie ufasz tym osobom do końca, pamiętaj, że czasem łatwiej porozumieć się z osobami nieznajomymi. Nie tracimy wówczas relacji klient-wykonawca i nie jest nam niezręcznie zgłaszać reklamację czy usterki.

A na koniec nie zapomnij o tym, że będzie Ci jeszcze potrzebne sprzątanie poremontowe. Wszak nie chcesz się chyba wprowadzać do wyremontowanego, ale brudnego mieszkania.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *